v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja

Mesiac máj sa spája s obdobím lásky, energie a zrodu nového života. Ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami si ľudia pred svoje domy stavali „Máj“ už v minulosti. Tento krásny zvyk sa zachoval, a tak sa posledný aprílový deň už tradične spája so stavaním májov.

Aj v Centre sociálnych služieb Kamence si túto ľudovú tradíciu pravidelne pripomíname. A ani tento rok sme si nenechali ujsť príležitosť, postaviť na našej záhrade krásne vyzdobený máj.

O kultúrny zážitok pri stavaní mája sa nám postarala ZUŠ KNM. Príjemné tóny akordeónu povzbudili prítomných do spevu. Naši prijímatelia sociálnych služieb sa nenechali zahanbiť a pripravili si divadelné pásmo „ Tradičné stavanie mája, tak ako to robili naši predkovia“.

Po krásnom vystúpení sa muži ujali svojej úlohy a zručne, tradičným spôsobom postavili máj. Ten bude pre nás všetkých symbolom zdravia a vitality v ďalších dňoch.

A aká by to bola májová veselica, keby tu nebolo dobrej hudby a občerstvenia! Na ľudovú nôtu nám zahrali heligónkári Terešovci. Pochutiť sme si mohli na tradičných jedlách ako sú jaternica či pečená klobása s chlebom. Nechýbalo ani sladké potešenie v podobe čokoládového perníka. 

Ďakujeme Urbariátu Kysucké Nové Mesto, ktorý nám tak ako po iné roky, sponzorsky daroval  stromček  a žŕdku na stavanie mája ako aj Mestu Kysucké Nové Mesto, ktoré zabezpečilo jej prevoz. 

Veríme, že aj o rok sa stretneme pri tejto peknej ľudovej tradícii a opäť spoločne strávime veselú chvíľu.